Hamam böcekleri, sıcaklığı seven canlılardır. Sıcak ve nemli her ortamda rahatlıkla yaşayabilirler. Bu haşereler biyolojide eklem bacaklılar sınıfına girerler. Hamam böcekleri yaşam koşulu olarak ortamın sıcaklığına ve soğukluğuna çok dayanıklıdırlar.

Hamam böcekleri, uzun zaman aç ve susuz kalabilen hayvanlardır. Hatta yaklaşık 1 – 1,5 ay kadar açlığa dayanabilirken 1 hafta veya 10 gün kadar da susuzluğa dayanabilirler. Hamam böcekleri, yılda 8 defa üreyebilir. Hamam böcekleri çiftleşmeden sonra her üremede 200 – 300 arası yumurta bırakarak çoğalırlar. Hamam böceği, yumurtasını bulunduğu ortama bağlı olarak genellikle kuytu yerlere, loş, ışık olmayan yerlere, duvar ve fayans çatlaklarının aralarına bırakır.

Hamam böceklerinin insanlara en büyük zararı, hastalık bulaştırmasıdır. Bu haşereler, iş yerlerinde ve evlerde açıkta bırakılan yiyecekleri yerler. Bu haşereler her türlü sebze, meyve ve yemeklerden yiyebilirler. Hamam böcekleri, besinler üzerinde kalan dışkı, salya ve yumurtaları ile insana bir çok hastalık bulaştırırlar. Ayrıca yemekleri bozmaları ve elbiseleri kemirmeleri bakımından insanlara çok fazla zarar verirler. Günümüzde bu böcekler insanları sokmamaları ve ısırmamaları konusunda zararsız görünebilirler, fakat aslında insanlar için çok tehlikelidirler.

Hamam böcekleri, çok hızlı üreyen haşereler oldukları için onlara karşı mücadele etmek çok önemlidir. Hamam böceği ilaçları özenle seçilmeli ve ilaçlama işlemi, mutlaka yasal haşere ilaçlama firmaları tarafından yapılmalıdır. Hamam böceği ilaçlaması yapılırken Fital İlaçlama gibi işini doğru yapan profesyonel firmalar ile çalışmanızı öneririz. Haşere ilaçlaması mutlaka periyodik olarak yapılmalıdır. Çünkü ilaçlama yapıldıktan sonra tüm haşereler ölebilir, fakat ortama yumurta bırakmışlar ise, yumurtalar ilaçlamadan etkilenmez. Bu yüzden yavruları yumurtadan 15 ila 18 gün içinde çıktığı için mutlak olarak 2. veya 3. ilaçlama yapılmalıdır. Neden yumurtalar da ölmüyor derseniz bunun sebebi, haşere yumurtasına etki eden bir ilacın henüz geliştirilmemiş olmasıdır. Haşere ilaçlamasında haşerenin türüne ve yoğunluğuna göre ilaç kullanılır. Hamam böceği ilaçlamasından sonra ilaçlar kesinlikle yüzeyden silinmemelidir. Çünkü yapılan ilaçların kalıcı özellikleri vardır ve ilaçlar mutlaka zaman içinde etkisini gösterir.