Bu yıl geçen yılların aksine Nisan Ay’ında bile soğuk çekiyoruz. Uzmanlara göre çok uzun süren bir kışın ardından bizleri Aralık Ay’ına kadar sürecek bir yaz mevsimi bekliyor. Eminim sizde benim gibi yaz mevsimin kış mevsiminden daha çok seviyorsunuzdur. Ancak bize sıcak yaz mevsimini zehir eden böcekleri unutmamak lazım. Bende ihtiyacınız olur diye yaz mevsiminin dikeni olan böcekleri ve onların insanlar üzerinde yaratabileceği etkiler hakkında sizleri bilgilendirecek bir yazı yazmaya karar verdim. İlk olarak genellikle evcil hayvanlarımızda görülen keneler ile başlayalım.

Keneler

Örümcekler, arılar, bitler gibi böceklerin aksine keneler insanın derisini altına kadar ilerleyebilir. Genellikle yaz aylarında piknik yerlerinde çok sıkça gözükürler. En çok çalılar, çimenler veya ağaçlar gibi yerlerde yaşarlar. Genellikle ısırıkları hastalık bulaştırmasada bir dönem gündeme gelen kırım kongo kanamalı ateş ve laym hastalığına sebebiyet verebilirler. Keneler kanı emdikleri yerde derinin içine doğru ilerlerler. Keneler kanınızla beslenerek taşıdığı hastalığı size bulaştırabilir. Eğer derinizin altına nüfus ederlerse kesinlikle kendi başınıza çıkarmaya çalışmayın. Herhangi bir sağlık kuruluşundan yardım isteyin.

Bitler

Özellikler saçta bulunan böcek türüdür. Genellikle boyun ve kulak arkasında saklanırlar. Daha önce bit bulaşmış birinin şapkasını, tarağını veya başka bir eşyasını kullandıysanız bitin size de bulaşmış olma ihtimali çok yüksektir. Bitler ilk başlarda kaşıntıya ve daha sonra kaşıntıda iltihaplanmaya neden olabilir. Hatta saçların dökülmesine bile neden olur.

Pireler

Pirelerde kanla beslenen ufak, kanatsız ve çok hızlı bir böcek türüdür. Genel olarak kedi ve köpek kanıyla beslenirler. Ancak insan kanıyla beslenen pirelerde vardır. Pire ısırıkları ufak siyah beneklere neden olur. Bu beneklerde kaşıntıya yol açar. Bunlardan uzak durmanın yolu ise evinizdeki evcil hayvanları bu tür böceklerden korumaktır. Evcil hayvanlarınızı yatağınızdan uzak tutmanızı öneriyoruz.

Arı, Yaban Arısı, Eşek Arısı

Bal arılarının aksine yaban arıları ve eşek arıları bir insanı soktuktan sonra iğnelerini bırakıp ölmezler ve defalarca sokabilirler. Bal arısının insan vücudunda bıraktığı iğne, eşek arıları ve yaban arılarının soktukları yerler insanlarda ciddi reaksiyonlara neden olabilir. Bal arıları tarafından saldırıya uğradıysanız eğer alerjiniz yoksa iğnesini kendiniz çıkarabilir ve sokulan yere buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Ancak yaban arısı ve eşek arısının saldırısına uğradıysanız bir sağlık kuruluşunu ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Uyuz

Derinizde oyunlar açan ufak böcek türüdür. Derinizin altına erişirse çok ciddi deri hastalıklarına neden olabilir. Bu böcekler enfeksiyonlu insanlarla yaptığınız cilt teması ile, onlarla aynı yatağı paylaşarak veya aynı havluyu kullanarak olur. İlk başlarda derinize işlediğini anlamazsınız anca birkaç hafta sonra aşırı kaşına ve ağrılarla farkına varabilirsiniz.

Akrepler

Dediğim gibi uzmanlara göre çok sıcak bir yaz olacak ve akrepler gün yüzüne çok fazla çıkacak. Akrep sokmaları ölümcül tehditler oluşturmaktadır. Zaten akrep sokmasının farkına anında varırsınız ancak zehirli olup olmadığının belirtisi ise kusma, artan terleme ve görme bozukluklarıdır. O yüzden akrep sokmalarında yüzde yüz bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Sinekler

Sinekleri zaten hepimiz biliriz ancak hiç ciddiye almayız. Ancak sinekler insanları rahatsız etmekten çok daha büyük sorunlar yaşatabilir. Sinekler Batı Nil Virüsü ve Dang hastalığını bünyelerinde barındırırlar. Isırılan bölgeyi uzun süre kaşımakta iltihaplanmaya neden olur. Yatak odanızda sinek varsa o odada uyumak imkansızdır. Bununla ilgili herhangi bir bilgi yok ama bence sadece bizi sokmayı değil bizimle uğraşmayı da seviyorlar gibime geliyor : )

 

Kendimi Bunlardan Nasıl Uzak Tutarım?

Tabii ki bu haşerelerden uzak durmanın en iyi yolu profesyoneller tarafından yapılan böcek ilaçlama işlemidir. Yaz ayına girmeden bu işlemi gerçekleştirerek böcekleri yaşam alanlarınıza daha girmeden uzak tutabilirsiniz. Yılda bir defa yapılan ve yapılmadığı zaman çok büyük sorunlara neden olan bir şeyi ihmal etmeyin. Kendinizin ve ailenizin sağlığını riske atmayın. Böcek ilaçlama işleminizi gerçekleştirin ve stressiz böceklerden uzak bir yazın tadını çıkartın. Ha bu arada güneşin altında da fazla durmayın