Eklem bacaklı kategorisindeki akrepler, oldukça tehlikeli varlıklardır. Sıcak ortamlarda yaşayan akrepler, kitin isimli güçlü bir kabuğa sahiptir. Genellikle kuyruk kısmında bulunan iğnesindeki zehirle avlanır.

Ortalama 3 ila 5 cm arasında değişen boyutlara sahip olan türleri yaygın olan akreplerin çok daha büyük türleri de vardır. Farklı renklere sahip çeşitlerin arasında en sık karşılaşılanları sarı ve siyah renktekilerdir. Akrepler, gövde, kuyruk ve karın olmak üzere üç bölümden oluşur.

Genellikle tek başlarına yaşayan akrepler, duvar aralarında, taş ve toprak altında yuva yaparlar. Karın bölgesinden sonra gövdesinden dar ve yuvarlak kuyruğu gelir. Sırtının üstünden öne eğilen kuyruğu, zehri taşıyan iğnesi vardır. Hareket halindeyken daima kuyruğu havadadır.

Gündüz vakti oldukça pasif olan akrepler, geceleri çok daha hareketlidir. Gövdelerinin ön kısmındaki kıskaçları, avını yakalamak için kullanılır. Vücut yapıları UV ışınlarına dayanıklı olan akrepler, bu ışınları geri yansıtan bir kabuğa sahiptir. İlaçlama uygulamalarında da bundan faydalanılır. UV ışınını yeşil tonlarında yansıtan akreplerin konumu, bu şekilde bulunur.

Genel olarak böceklerle beslenen akrepler, genellikle insanlar için doğrudan tehdit değildir. Ama besin arayışı içinde insanların bulunduğu bölgelere girerler. Böyle durumlarda da korunma amacıyla insanları sokma eğilimleri vardır. Kıyafet, ayakkabı, kapı ve pencere araları gibi riskli noktalarda bulunabilen akrepler, büyük tehlike yaratabilir.

Fital İlaçlama, İzmir ve çevre iller için akrep ilaçlamada en profesyonel ekipmanı ve uygulamaları kullanmaktadır. Bulunduğunuz ortamda akrep görmeniz halinde derhal bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ehil ekibimiz, en kısa süre içinde ilgili alana müdahale edecektir.